“ДНІПРОАЗОТ” має працювати
На запрошення АТ “ДНІПРОАЗОТ” на підприємстві відбулася нарада з питань забезпечення поставок хлору та гіпохлориту натрія підприємствам водопостачання та водовідведення України.
На нараді були присутні представники водоканалів, керівництво АТ “ДНІПРОАЗОТ”, представники комерційних постачальників дезинфектантів, всього близько 30 осіб.
Учасників наради привітав Голова Правління АТ “ДНІПРОАЗОТ” С.Л.Сідоров і запропонував спочатку відвідати цеха з виробництва соди каустичної та рідкого хлору та соляної кислоти, а потім провести обговорення. Після інструктажу по техниці безпеки була влаштована екскурсія до цехів виробництв хлорної групи та деяких допоміжних підрозділів.
Під час відвідування виробництва Перший заступник Голови Правління — технічний директор підприємства О.С.Гупало пояснив основні технологічні процеси, пов'язані з виробництвом хлору, та назвав деякі проблеми. Зокрема, обладнання заводу було змонтовано ще в 60-ті роки та застаріло. Але все ж забезпечує основний технологічний процес, що залишається досить енергоємним. Паралельно з виробництвом хлору на підприємстві виробляється каустична сода та соляна кислота. Після електролізу газоподібний хлор стискається компресорами та охолоджується. Наступним етапом є зрідження хлору та розливання в цистерни (в контейнери хлор розливає ТОВ “Аульська хлорпереливна станція”). Також на підприємстві виробляється гіпохлорит натрію.
Вся продукція хлорної групи має бути реалізована синхронно, інакше у заводу виникають проблеми із зберігання окремих видів продукції та збалансованості економіки.
Хлорна група займала раніше обсяг валового доходу близько 10%, решту доходів підприємству давала азотна група, яка зараз знаходиться у простої через високу вартість газу. Також періодично у підприємства виникають проблеми з реалізацією каустику.
Після огляду виробництва була проведена нарада. Голова Правління АТ “ДНІПРОАЗОТ” С.Л.Сідоров охарактеризував ситуацію на заводі. Довгий час підприємство працювало стабільно. В радянські часи було три основних заводи з виробництва хлору: Первомайський (Харківська область), Калушський (Івано-Франківська область) та “ДНІПРОАЗОТ”. З них “ДНІПРОАЗОТ” мав найменшу продуктивність. На теперішній час Первомайський завод ліквідовано, а у Калуші виробляють тільки газоподібний хлор. На сьогодні завдання “ДНІПРОАЗОТу” - не допустити повторної зупинки виробництва, навіть після запуску заводу збут хлору у попередніх обсягах не відновився у звязку із зміною схеми поставок. Раніше хлор відпускався через дистрибюторів, а зараз договори будуть складатися саме з заводом. ТОВ “АХПС” буде надавати послуги із розливу хлору в контейнери. Вартість хлору зросла до 47 тис. грн. за тонну (без доставки, за доставку необхідно платити окремо постачальнику). Ціна зросла, тому що збільшилася вартість складових виробництва хлору, та основним чинником стала зупинка азотної групи цехів підприємства. Підприємство не може працювати збитково. У березні 2018 року ціна на газ піднялася відразу на 50%, завод має платити заробітну плату, сплачувати енергоносії, сировину та має соціальні зобов'язання у місті (забезпечує опалення частини міста). Таким чином, якщо не буде постійного збуту хлору, у зв’язку з його обмеженим зберіганням, підприємство вимушене буде зупинитись.
З питання врегулювання цін “ДНІПРОАЗОТ” звертався до Антимонопольного комітету України, з боку заводу були надані всі обґрунтування, але в отриманій відповіді АМКУ зазначив, що регулюванням цін не займається. До зупинки заводу була накопичена певна частина хлору, який у липні відвантажено у Харків, Київ, Кривий Ріг та на ТОВ “АХПС”.
За словами президента Асоціації “Укрводоканалекологія” Д.Ю.Новицького, члени Асоціації з ініціативи АТ “ДНІПРОАЗОТ” зібралися, щоб вирішити, як бути далі. Потрібно виключити політичні питання. Було поставлено під загрозу водопостачання всієї країни та робота працівників водоканалів. Якщо у підприємства були економічні проблеми, нам треба було зібратися та вирішити їх заздалегідь шляхом поступового підняття ціни або проведення тендерних процедур, які вимагають значного часу.
Працівники водоканалів разом з урядом були вимушені терміново шукати вихід. ТОВ “АХПС” та деякими іншими постачальниками були укладені договори на імпорт хлору (в основному з Румунії), що дало можливість протриматись деякий час, але імпортні поставки не можуть забезпечити дезінфектантами всі водоканали. Виникла ситуація з демонополізацією поставок хлору та була внесена плутанина у процес ціноутворення.
Підсумки наради оголосив президент Ассоціації “Укрводоканалекологія” Д.Ю.Новицький:
- Завод, безумовно, повинен працювати;
- На “ДНІПРОАЗОТі” має бути група людей з проведення тендерних процедур (або для цього потрібно когось найняти);
- потрібен прогноз цін на 2019 рік;
- потрібен аналіз безпечної експлуатації контейнерів та їх обігу;
"Дуже хотілося б щоб завод запустив азотну групу цехів. Ми готові всіляко цьому сприяти. Щодо сприяння розширенню асортименту продукції “ДНІПРОАЗОТу” Асоціація “Укроводоканалекологія” готова надати всю необхідну інформацію”.
Матеріал підготовлено за протоколом наради представників підприємств водопостачання та водовідведення України. Та за сприянням виконавчого директора Асоціації “Укрводоканалекологія” Олександра Шкіня.




