Цех карбаміду-2: ведуться випробування нової добавки
На ділниці НДФ цеху карбаміду-2 в жовтні почалися «польові випробування», пов'язані з переходом на сировину, альтернативну метанолу, – гліцерінову добавку «PuroTech OG» українського виробника – ТОВ «Технохимреагент» (Запоріжжя).
Нагадаємо, що дільниця НДФ (нітри-денітрифікації) займається очищенням промислових стоків азотної групи цехів нашого підприємства. Щомісяця тут обробляється до 90 тис. м³ стоків, які, завдяки високому ступеню очищення води, використовуються вдруге, повертаючись у виробничий цикл.
Для очищення промислових стоків застосовується біологічний метод, заснований на здатності мікроорганізмів засвоювати з водного середовища саме ті шкідливі домішки, від яких нам необхідно позбутися – аміак і сечовину.
Процес очищення промислових стоків відбувається в дві стадії в спеціальних гідротехнічних спорудах. Спочатку промстоки розбавляються до концентрації, яка не буде згубною для бактерій. Після цього вони надходять до відповідної секції басейну-нітрификатора, де відбувається перший ступінь очищення. Сюди подається повітря, аератори насичують воду киснем, а в якості підгодівлі для бактерій додається неорганічне вуглецеве з'єднання – вуглекислий газ. А ось на другому ступені очищення промислових стоків мікроорганізмам для їх нормальної життєдіяльності і, відповідно, роботи необхідна вже добавка у вигляді органічної сполуки вуглецю. У нашому випадку для цього раніше використовувався метанол, але зараз бактерій намагаються привчити до нової «дієті» – на основі реагенту, що вміщує гліцерин.
Процес очищення промстоків завершується, коли остаточно очищена вода надходить до відстійників, з яких її забирають вже у вторинне використання.
Як бачимо, численна армія наших мікроскопічних помічників виконує дуже корисну роботу. Кожна з таких бактерій за час свого коротенького віку здатна засвоїти до 50 мг аміаку і 40 мг карбаміду, тим самим очищаючи воду від шкідливих домішок. А в очисних басейнах ділянки НДФ мешкають цілі колонії мікроорганізмів у вигляді «активного мулу». Головне завдання – підтримувати цей біоценоз, створюючи бактеріям оптимальні умови для їх життєдіяльності.
Однак необхідна для наших маленьких помічників добавка у вигляді метанолу створює виробничникам цілий ряд проблем.
По-перше, метанол – це отрута, що входить до переліку прекурсорів, порядок роботи з ним регламентується законами. Відповідно, і заходи контролю за зберіганням та використанням цієї речовини, і звітність – дуже жорсткі. По-друге, вже кілька років поспіль спостерігаються великі труднощі з постачанням, причому, сподіватися на поліпшення ситуації не доводиться. Імпортні поставки цієї сировини пов'язані з безліччю проблем найрізноманітнішого плану, а вітчизняний виробник (Сєвєродонецьке об'єднання «Азот») зараз не працює.
Весь цей комплекс проблем необхідно було вирішувати кардинально – шляхом переходу на сировину, альтернативну метанолу. Топ-менеджмент «ДНІПРОАЗОТу», всебічно вивчивши питання, знайшов фірму, яка задовольняла б нашим вимогам.
І ось з 12 жовтня на ділянці НДФ цеху карбаміду-2 розпочали процес привчання мікроорганізмів до нового реагенту, що містить гліцерін.
Чергові новини, як і очікувалося, позитивні: за результатами останніх аналізів можна вважати, що вся екосистема остаточно нормалізувалася, мікроорганізми повністю стали до роботи, про що свідчить і зростання ефективності очищення стоків. На цей час на ділянці починають вже збільшувати дози азотовмісних речовин в промислових стоках – процес виходить на свої звичайні робочі параметри.

