Вічна слава героям!

Ось і знову у нашому місті оселилася золота осінь. Для жителів Кам'янського ця пора року особлива, бо якраз всередині сезону туманів і листопада ми відзначаємо урочисте і трохи сумне свято – День визволення міста від німецько-фашистських загарбників.

У цей день щорічно ми згадуємо тих, хто в жорстоких боях відстояв наше рідне місто, хто ціною свого власного життя здобув перемогу над сильним і жорстоким ворогом. Сімдесят чотири роки минуло з того часу, але, як і раніше, з болем в серцях ми згадуємо про загиблих героїв і найбільш проникливі слова нашої глибокої вдячності звучать для полеглих і живих учасників Великої битви на Дніпрі.

24 жовтня в ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» відбувся традиційний мітинг працівників, присвячений 74-й річниці звільнення Кам'янського від фашистських загарбників. Це чудова і дуже добра традиція – колективом підприємства разом з ветеранами та почесними гостями зібратися для того, щоб вшанувати пам'ять загиблих героїв-визволителів Каменського, віддати данину поваги живим учасникам тих незабутніх подій.

Ось і в цьому році на площі біля меморіалу працівникам нашого заводу, полеглим в роки Другої світової війни, знову звучать пісні воєнних років – тут на урочистий мітинг зібралися керівники ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» і Південного району, представники профспілкового комітету і трудового колективу, ветерани підприємства і учні шкіл Соцміста. Урочистий мітинг починається піснею «Журавлі» у виконанні хору ветеранів підприємства.

Директор народного музею історії ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» Лариса Яківна Орлянська віддає команду до внесення до місця проведення мітингу Державного прапора України та прапора Каменського. Карбуючи крок, група військовослужбовців вносить прапори і завмирає біля плит меморіалу.

У мітингу беруть участь почесні гості – Перший заступник Голови Правління – технічний директор ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» О.С.Гупало, голова профкому підприємства Г.В.Потуремець, помічник народного депутата України О.І.Дубініна О.А.Попельнюк, заступник міського голови, голова адміністрації Південного району С.С.Колісніченко, представник громадської організації «Патріот»-2015 А.С.Козачок, голова міської Ради ветеранів України Л.І.Теселкіна і голова Ради ветеранів Південного району В.П.Чабан.

Відкриває урочистий мітинг його організатор і ведуча – директор народного музею історії ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» Л.Я.Орлянська. Вона розповідає про події, що сталися в ніч з 24 на 25 жовтня 1943 року, відзначаючи , що визволителям Кам'янського вдалося вберегти місто від значних руйнувань завдяки військовій майстерності командира 152 стрілецької дивізії полковника Олександра Михайловича Сучкова. У поданні до нагородження славного комдива орденом Богдана Хмельницького ІІ-го ступеня значиться, що «дивізія, кинута з ходу в бої, вмілим маневром з нічними боями увійшла у фланг і тил дніпродзержинської угруповання противника і в бою, що зав'язався, зуміла швидко опанувати великим вузлом оборони противника – Дніпродзержинськом». Захвачені зненацька фашисти не встигли підірвати водопровід, житлові будинки, металургійний, цементний і інші заводи (окрім ДАТЗ) і вивезти в Німеччину чергову колону жителів. Але не обійшлося і без втрат. Воїни 152 дивізії гинули в боях за станцію Баглій та під час очищення від ворогів районів цемзаводу і вулиці Петровського. Це сталося близько полудня 25 жовтня, а о 13 годині цього ж дня Дніпродзержинськ був повністю звільнений від фашистів.

В урочистому мітингу працівників ПАТ «ДНІПРОАЗОТ» взяв участь ветеран нашого підприємства, єдиний нині живий учасник боїв за визволення Кам'янського, який відзначив нещодавно свій 95-річний ювілей Григорій Нікіфровіч Лящевський. Він героїчно боровся з ворогом у битвах Другої світової війни: брав участь в боях на Аульському плацдармі, в Корсунь-Шевченківській, Яссько-Кишинівській військових операціях, визволяв Румунію, Чехію, з боями дійшов до Берліна. За мужність і героїзм, проявлені в боротьбі з німецькими окупантами, він нагороджений двома орденами Слави, орденом Вітчизняної війни, двома медалями «За відвагу», іншими урядовими нагородами.

Після розгрому фашистів, змінивши гімнастерку солдата на робочу спецівку, Григорій Никифорович 51 рік пропрацював на нашому підприємстві. Нині на його адресу і на адресу його бойових побратимів, що подарували свободу жителям Кам'янського, звучать слова глибокої вдячності жителів звільненого міста.

І знову звучать пісні, присвячені воїнам Другої світової. Керівник вокальної студії «Соло» О.Уваров проспівав «У села Крюково», а учасниця студії «Соло» Л.Неділько виступили з піснею «Прошу в неба». Лариса Яківна Орлянська прочитала один зі своїх віршів, присвячених звільненню нашого рідного міста.

Потім, в знак глибокої поваги до пам'яті загиблих воїнів-визволителів Кам'янського, оголошується хвилина мовчання. Сухі клацання метронома відраховують шістьдесят скорботних миттєвостей, а потім осіннє повітря розриває грім пострілів – на честь азотчиків солдат Другої світової війни дається салют з бойової зброї.

На завершення мітингу до підніжжя меморіалу щорічно покладаються живі квіти. І в цей раз кошики з квітами встановлюють ветерани, керівники підприємства і представники профспілкового комітету «ДНІПРОАЗОТу», букети квітів несуть до пам'ятника працівники підприємства, школярі, жителі Південного району. Таким чином представники відразу декількох поколінь кам'янчан висловлюють свою глибоку вдячність воїнам-визволителям, що сімдесят чотири роки тому подарували нам життя, свободу і можливість мирно трудитися.

Честь, слава, вічна пам'ять і низький уклін героям за подвиг!