ТЕЦ: курс - на стабілізацію роботи обладнання

В цьому році виповнюється 50 років з часу введення в експлуатацію теплоелектроцентралі ПАТ «ДНІПРОАЗОТ». У свій час ТЕЦ була побудована для потреб розширюючийся частини цехів хлорорганічного виробництва нашого підприємства, а також для опалення житлового масиву Соцмісто. За півстоліття теплоелектроцентраль пройшла довгий шлях становлення і розвитку, але, як і раніше, вона залишається в строю, забезпечуючи всі цехи і структурних підрозділів підприємства необхідними енергоресурсами.

З роботою ТЕЦ, з її завданнями і планами нас ознайомив директор теплоелектроцентралі Андрій Павлович Щербань:


– Особливістю теплоелектроцентралі є комбіноване виробництво теплової і електричної енергії. Відбувається це наступним чином: енергія спалюваного палива (природного газу) перетворюється в паровому котлі в енергію водяної пари, яка надходить на парову турбіну, з'єднану з генератором. Тут кінетична енергія перетворюється генератором в електричну, а відпрацьований пар використовується для нагріву теплофікаційної води в бойлерах.

Основне обладнання ТЕЦ – котлоагрегати і турбогенератори, крім них є ще безліч допоміжних пристроїв та обладнання, призначених для забезпечення працездатності основного. Про масштаби і ступеня складності нашого господарства можна судити з того факту, що на підготовку стажуючихся у нас фахівців, як правило, йде близько року.

В структуру ТЕЦ входить кілька ділянок і служб.

Ділянка хімводоочищення відповідає за очищення і підготовку води і конденсату, від ступеня чистоти яких залежить надійність роботи котлоагрегатів. На котельній ділянці виробляється теплова енергія у вигляді пари тиском до 70 кгс/см2 для технологічних цехів підприємства і для роботи турбогенератора. Турбінна ділянка призначена для розподілу теплової енергії 40 ата і 13 ата серед технологічних цехів підприємства, для забезпечення теплом житлового масиву Соцмісто і для вироблення власної електроенергії. Дільниця по ремонту та експлуатації електрообладнання забезпечує технологічні цехи електроенергією напругою 6 кВ, яке використовується також і для власних потреб ТЕЦ. Механічна служба відповідає за своєчасний і якісний ремонт тепломеханічного обладнання. Хімічна лабораторія здійснює аналітичний контроль за технологічним режимом ТЕЦ, за якістю води, масла, пари і конденсату.

Враховуючи те, що більша частина обладнання вже виробила свій ресурс, ми приділяємо серйозну увагу підтриманню його працездатності. Починаючи з 2012 року, було виконано багато ремонтних робіт по котельному обладнанню. Так, на котлоагрегаті №1 провели заміну водяного економайзера. Виконали капітальний ремонт котла БКЗ-220-100 Ф №2, технічний стан якого вже не дозволяло експлуатувати його безпечно. Ремонт тривав майже два роки, що було пов'язано з великим обсягом різних видів робіт, та із залученням підрядних організацій – великогабаритне обладнання, в цілому тут було замінено близько 70 тонн металу. Котел після ремонту ввели в експлуатацію – результатами зараз задоволені.

Дуже актуальні роботи були проведені по монтажу обвідних коробів відхідних газів – проект локальної системи димовидалення розробив наш проектно-конструкторський відділ, а впровадження цього заходу дозволило економити електроенергію і стабілізувати роботу котла. Тепер у стадії завершення – обладнання системою обвідних коробів відхідних газів котлу №3.

На турбогенераторі №2 був також виконаний капітальний ремонт із заміною запчастин за циліндра турбіни, а головне – нам вдалося встановити нову, сучасну систему керування цим турбогенератором. Проект і установку здійснювала компанія «Емерсон», що спеціалізується на автоматизації потужних енергетичних агрегатів. Мабуть, наш турбогенератор став у них самої малопотужної машиною, яку вони автоматизували в Україні. В результаті впровадження ми отримали керований агрегат, який працює в автоматичному режимі: регулювання навантаження відбувається плавно, без стрибків, плюс до всього – пуски та зупинки, реагування на позаштатні ситуації – вся програма дій закладена в систему. Агрегат включили в роботу в 2015 році, і нинішній опалювальний сезон ми вже працюємо з новою системою керування – персонал нею задоволений.

За затвердженою на 2016 рік інвестиційній програмі заплановано цілий комплекс ремонтних робіт на турбогенераторі №1, які спрямовані на продовження терміну експлуатації агрегату. Зрозуміло, ми маємо намір автоматизувати і цю машину – все буде залежати від фінансування. Має бути також розпочато капітального ремонту ще одного котлоагрегату. Ми відремонтували другий котел, третій знаходиться зараз на завершальному етапі – найближчим часом плануємо його включення в роботу. Після чого буде виведений в ремонт котлоагрегат №1. Плюс проведемо ряд супутніх робіт, зокрема, щодо заміни насосного обладнання ділянки хімводоочищення, заміни комунікацій.